خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

"معتاد" جامعه را كثيف مي كند يا "جدی نگرفتن اعتیاد" یا هر دو!؟

  بدترین برادران کسی است که برای او، شخص به رنج افتد. حضرت امام علی (ع)

  یعنی برادر یا دوستی که از بابت رابطه با او، دادوستد با او یا نشست و برخاست با او، ما به زحمت بیافتیم یا اذیّت شویم یا ضرر کنیم خیلی فرد بد و غیرقابل دوستی و برادری می باشد.  مثلا فردی که به ما پیشنهاد فلان سرمایه گذاری را می کند و بسیار وعده و وعید از بابت سود آن می دهد و ما به سفارش او این کار را انجام می دهیم، بعداً دچار ضرر و زیان اقتصادی و متعاقباً روحی می شویم، خیلی آدم بدی است.  یا شخص از ما خواهش می کند برای او در بانک ضامن شویم، می شویم، ماه های بعد از بانک به ما (ضامن) نامه می آید که قسط پرداخت کنید که وام گیرنده پرداخت نکرده، خُب، این فرد باید خیلی آدم بدی باشد که جواب خوبی ما را با بدی داده است.  پس سعی کنیم اوّل توقع خودمان را از دیگران تا می توانیم کم کنیم و اگر نیاز به همکاری و محبّت ایشان شد، برای آن ها بدترینِ برادرن نباشیم و آن ها را از کار خیرشان پشیمان نکنیم.

  امروز یک مریض خیلی جالب و در عین حال دارای نکته ای تکان دهنده، داشتم. حدوداً 6 ماه بود که کاملاً ترک کرده بود. اولین بار بعد از این مدت 2 هفته قبل آمده بود مطب. با شکایت از علائم ترک اعتیاد (خماری) که کاملاً متعجب بود. چرا؟ چونکه اصلاً مخدری مصرف نکرده بود تا بعد از آن نشئه و سپس خمار شود. بسیار ترسیده و نگران بود. یک معاینه کامل کردم، بنظرم علائم محرومیت از مخدّر را داشت. سوالات بسیار کردم تا معلوم شد، حدود 15روز قبل منزل باجناقش مهمانی رفته و به علت مثلاً دوستی و خویشاوندی نزدیک، یک غذای ساده که عدس پلو باشد، پذیرائی شده است. بعد شام باجناق اصرار زیاد به مصرف مخدّر کرده است که بیمار زیر بار نرفته ولی می گوید از لحظاتی بعد از صرف غذا احساسی شبیه احساس نشئه شدن به او دست داده، این حرف را که زد، به فکر رفتم، نکند داخل ظرف غذای او یک عدس هم تریاک انداخته باشد؟ (یعنی میزبان = باجناق معتاد) این را با بیمار مطرح کردم و گفتم  برای این مشکلات بوجود آمده درمان می کنیم ولی برای اثبات یا ردّ این گمان من و شناختن بیشتر باجناقت، شما مجدداً طی چند روز به ایشان مراجعه و اظهار دوستی و تشکر از عدس پلو آن شب بکن، و اینکه بَدَت نمی آید تا مجدداً مخدّر مصرف کنی و خلاصه بدون مصرف مجدد، دل باجناق را بدست آور و زیر زبانش را بِکش...  .

  خلاصه امروز بیمار که پیشم آمد، گفت: دکتر درست می گفتی خودش اعتراف کرد که داخل ظرف غذای من تریاک انداخته و من چون فکرش را نمی کردم، اصلاً مزّه و بوئی را هم حس نکرده بودم. سپس بدون بحث و دعوا و با کنترل کامل خشم خودم منزلش را ترک و با خودم عهد کردم تا ترک نکند، نه به منزلش مراجعه و نه با او مراوده داشته باشم، امان از رفیق بد!!

  و شما خوانندگان بدانید که "بیماری که ترک کرده" یا "در حال ترک است" هر فرد معتادی برایش می توانند "شروع کننده مواد" باشد که بیمار این شروع کننده را جدی نگرفته است.


  این مطلب تا کنون 13 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مصرف ,دوستی ,بیمار ,کنیم ,خیلی ,باجناق ,شروع کننده ,تریاک انداخته ,
  "معتاد" جامعه را كثيف مي كند يا "جدی نگرفتن اعتیاد" یا هر دو!؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر