خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

پولی که از راه درست بدست میاد در راه درست خرج می شه!

  بد خوراکی است، حرام. حضرت امام علی (ع)

  برای ما مسلمانان تهیه رزق و روزی از اصول اولیه زندگی می باشد و همه در تلاش برای بدست آوردن روزی و خلاصه پول درآوردن هستیم.

  آیا به بهانه این که اوضاع خرابه، مالیات، بیمه، عوارض شهرداری، اجاره، حقوق کارگر و هزینه آب، برق، گاز و تلفن بالا است و درآمد پایین، مجازیم که هر پولی را بدست آوریم؟!

  مثلاً من ِ پزشکِ درمانگر اعتیاد چون بیمار معتاد کم دارم و طبیعتاً درآمدِ مورد انتظار را ندارم، بجای فروش خدمات شامل درمان های دارویی و غیردارویی فقط به فروش دارو بپردازم!

  آن وقت از محل فروش دارو درآمدم اضافه شود! آن درآمدی که مطمئن هستم از بابت زحمت کشیدن برای خانواده اعتیادی بدست نیامده و فقط بابت امتیازی هست که بعد از طی 2 هفته آموزش اضافی و یک سری رفت و آمدهای اداری کسب کرده ام و لاغیر!

  آیا این پول خوردن دارد؟! این پول که از درمان یا کاهش آسیب به بیمار و خانواده اش بدست نیامده، بلکه فقط از محل فروش داروست!

  معلوم هست من پزشکم یا داروفروش!؟ چرا من ِ پزشک مراقب شأن و جایگاه خود نیستم؟!

  آیا این پول جمع نمی شود، به حساب نمی رود، بعد با آن ماشین مدل بالا نمی خرم، بعد شمال نمی روم، بعد تصادف و تهِ درّه سقوط نمی کنم؟!

  آیا بهتر نبود به همان حداقل لقمه حلال قناعت می کردم و کار به اینجا نمی کشید؟

  بجای تلاش برای ارائه خدمات بهتر، خدمات بهتری برای رساندن دارو در شب و نصف شب به درب منزل بیمار می کنی؟!

  پس کی می خواهی بیمار را تغییر دهی هرچند مختصر؟!

  می گی این "خیارشورها"، "خیار" نمی شوند؟!

  این مهم نیست، مهم این که تو چقدر برای نگهداری "خیارشور" تلاش کردی و خدا رو چه دیدی شاید آنچنان "خیارشورِ باکیفیتی" شد از "خیار" بهتر!

  بخدا قسم خیلی از ما "خیار"ها از این "خیارشور"ها بدتر و پستر و ناکس تریم!

  یا خبر نداری یا خودت رو به بیخیری می زنی!

  خلاصه لقمه حرام خوردن ندارد، در هر کس به یک شکل عوارض آن جلوه می کند، ما می رویم ته درّه بقیه یک بلای دیگر سرشان می آید. حتی اگر بخورند و ظاهراً لذت هم ببرند، آخر باید منتظر اثرات آن باشند. پس چه بهتر که همیشه دعا کنیم : خدایا لقمه حرام سر سفره خانواده ما نگذار. لقمه حرام کاری می کند که آرزو کنیم ای کاش نداشتیمش، در عوض همسر پاک؟! فرزند سالم؟! فرزند صالح؟! و خواب راحت؟! داشتیم. آیا شما یک غذای فاسد را می خوری؟ نه، پس لقمه حرام هم نخور. هیچ کس از گرسنگی نمی میرد، خداوند در قرآن روزی ما را مکلف شده است، به شرطی که او را قبول داشته باشیم.

  امروز یک بیمار داشتم، پسر، دانشجو، قدبلند، خوش قیافه، با نامزدش آمده بود. (البته به گفته خودش، ولی ظواهر امر چیز دیگری را نشان می داد! 2/5 سال نامزد هستند!) از یک پسری که مردم کوته فکر آرزو دارند، چیزی کم نداشت الا اینکه معتاد بود. معتاد به روزی 25 نخ سیگاری (حشیش) و 0/5 گرم شیشه هر چند وقت یکبار. گفتم روزی چقدر هزینه مصرف این مواد می شه؟ گفت روزی 15000-5000 تومان. گفتم از کجا این پول را می آوری؟ گفت وضع مالیِ بابام خوبه، ماهانه پول زیادی به من می ده، گفتم بابات چند سال داره؟ گفت 45 سال، گفتم چقدر تحصیلات؟ گفت دیپلم ردی هست، تو دلم گفتم این هم یک راهِ مصرف شدن پول حرام! (باز هم قضاوت کردم ولی در دلِ خود و بدون تأثیر بر روند درمان بیمار) آخر یک آدم دیپلم ردیِ 45 ساله چطور می تواند اینقدر درآمد داشته باشد تا مبلغِ زیادی از آن را بدونِ توجه به عواقب آن به فرزندش بدهد، اِلا اینکه احتمالاً حداقل جزیی از آن حرام باشد!! (دلخور و شاكي نشويد اولاً گفتم احتمالاً، ثانیاً گفتم جزئي از آن، ثالثاً هستند آدم هاي بي سواد و كم سن و سالي كه با تلاش فراوان، خلاقيت و توكل به خداوند متعال خيلي سريع پولدار مي شوند آن هم پول حلالِ حلال.) (در ضمن عوامل زمینه ساز اعتیاد بسیارند و این بیمار یک عامل مهم در بروز اعتیادش "غنی بودنِ بی زحمت" است!)

   


  این مطلب تا کنون 14 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : حرام ,گفتم ,بیمار ,روزی ,لقمه ,بدست ,لقمه حرام ,فروش دارو ,تلاش برای ,
  پولی که از راه درست بدست میاد در راه درست خرج می شه!

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر